شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | Saturday 24 March 2018

زنگنه: از اظهارات مدیرعامل توتال گلایه‌مندیم

وزیر نفت گفت: متوجه نشدیم چرا مدیرعامل توتال در مصاحبه ای اعلام کرد ما باید منتظر باشیم ببینیم آمریکا چه کار می کند و از اظهارات او گلایه داریم.

بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: یک برنامه ما بعد از اجرایی شدن برجام بالابردن تولید نفت و گرفتن سهم ایران در بازار نفت بود که به این هدف رسیدیم و متوسط صادرات در چهارماهه مهر تا دی امسال ۲.۸ میلیون بشکه در روز بوده است. 

وی افزود: بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه در جلسه این هفته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از دستگاه ها، وزارت نفت در اصلی ترین برنامه های خود موفقیت خوبی داشته است.

 

وزیر نفت تصریح کرد: علاوه بر این برنامه ما افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی بود که باید گاز فاز ۱۹ پارس جنوبی که معادل ۲ فاز متعارف است همچنین فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ را وارد مدار کنیم که اتفاق افتاد و تا آخر سال هم باقیمانده کارها انجام می شود.

 

زنگنه با بیان اینکه اهمیت کار هنگامی مشخص می شود که بدانیم تا پیش از آن طی سالهای ۷۶ تا ۹۲ فقط ۱۰ فاز پارس جنوبی وارد مدار شده بود ، گفت: در سه و نیم سال فعالیت دولت ۱۱ فاز جدید پارس جنوبی را وارد مدار کردیم.

 

وی افزود: تولید ما از میدان های مشترک نفتی غرب کارون ، در سال ۹۲ شروع کار دولت یازدهم؛ ۷۰ هزار بشکه بود که در مهرماه به حدود ۲۷۰ هزار بشکه رسید و بدین ترتیب به اهدافی که در حوزه اقتصاد مقاومتی عمل می کردیم، رسیدیم.

 

وزیر نفت به موضوع گازرسانی به شهرها و روستاها اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان یکی از اهداف ما در گازرسانی بود که طی آن گاز رسانی به زاهدان پایان یافت و این طرح اوایل اسفند با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

 

زنگنه با درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف گاز افزود: حرکت بزرگی برای روستاها انجام دادیم که رضایت مردم را هم به همراه داشت و امروز حدود ۹۰ درصد جمعیت شهری و روستایی ما از نعمت گاز برخوردارند.

 

وی همچنین به طرح های پتروشیمی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از طرح های پتروشیمی امسال افتتاح شده که در نتیجه آن ؛ افزایش تولید محصولات پتروشیمی ما به ۹ میلیون تن به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار می رسد.

 

زنگنه افزود: عملیات اصلی همه این طرح ها در دوران تحریم و تحت شدیدترین فشارها انجام شد و ما اکنون در عسلویه مجموعه ای از طرح های پتروشیمی را با حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری آماده بهره برداری داریم.

 

وی بیان کرد: تولید از لایه نفتی پارس جنوبی یکی دیگر از طرح های اقتصاد مقاومتی است که بزودی با تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه شروع می شود که در فازهای بعدی باید ادامه یابد.

 

زنگنه اضافه کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اولویت وزارت نفت بود و به تعهدی که دادیم ، نزدیک می شویم، همچنین پالایشگاه سیراف شامل ۸ واحد ۶۰ هزار بشکه ای است که طبق برنامه پیشرفت داشته و باتوجه به بازشدن فضا برای فاینانس ، کارها در حال انجام است.

 

وی گفت: زندگی و کار بدون مشکل ممکن نیست و باید مشکلات را به حداقل برسانیم که رسیدن به ان نیازمند مفاهمه و درک ملی و درک از توسعه و منافع ملی است که باید روی آن پافشاری کرد.

 

زنگنه درخصوص مصاحبه اخیر مدیرعامل شرکت توتال هم گفت: ما یک موافقتنامه با توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی داریم که باید به قرارداد تبدیل شود و اقدامات برای نهایی شدن موافقتنامه درحال انجام است، توتال هم علاقمند و فعال است که ما این کار را انجام دهیم.

 

وزیر نفت افزود: مدیرعامل توتال در مصاحبه ای اعلام کرد که ما باید منتظر باشیم ببینیم آمریکا چه کار می کند که ما متوجه نشدیم چرا این مصاحبه را انجام داد چون سیاست اتحادیه اروپا این نیست که از سیاست های آمریکا حتی اگر برنامه ای برای محدود کردن ایران داشته باشد، تبعیت کند.

 

وی افزود : کار قرارداد را داریم جلو می بریم و امیدواریم از این بابت مشکلی پیش نیاید ولی این گلایه را هم داریم که چرا این حرفها را زدند و این موضوع از مجاری دیپلماتیک هم در حال پیگیری است.

کلید واژه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

نظرات حاوی متن تبلیغاتی، متن فارسی با حروف لاتین (فینگلیش)، توهین و الفاظ ناشایست، نمایش داده نخواهد شد.
سوال ریاضی را حل کنید. مثلاْ ۱+۳ می‌شود: ۴