شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | Saturday 24 March 2018

از انرژی هسته‌ای در صنایع دریایی بهره ببریم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در اولین همایش پیشران‌‌های دریایی، از توسعه‌ای که قرار است در این حوزه رخ بدهد خبر داد و تاکید کرد: در حوزه پیشران‌های دریایی مخصوصا برای شناورهای سنگین یا زیر دریایی باید از انرژی هسته‌ای استفاده کنیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در اولین همایش پیشران‌‌های دریایی، از توسعه‌ای که قرار است در این حوزه رخ بدهد خبر داد و تاکید کرد: در حوزه پیشران‌های دریایی مخصوصا برای شناورهای سنگین یا زیر دریایی باید از انرژی هسته‌ای استفاده کنیم.

سردار حسین دهقان یکی از مولفه‌های که باید در توسعه پیشران‌‌ها مد نظر قرار گیرد، حرکت به‌سمت کاهش عوارض زیست‌محیطی دانست و همچنین در تولید این پیشران‌‌ها نیز باید به مولفه‌هایی از قبیل قدرت و قابلیت مانور، حرکت به سمت پلت فرم‌ها و اتکا به داشته‌های داخلی توجه شود.

 

دهقان در ادامه تصریح کرد: دریا یک منبع و دارایی راهبردی است و کشورهای محصور در خشکی در معادلات حمل و نقل جهانی در فشار هستند، ما امروز کمترین توسعه را در صنایع دریایی داشتیم در حالی که توسعه این صنایع برای ما صرفه اقتصادی دارد و می‌تواند شغل زیادی ایجاد کند اما به این سرمایه عظیم توجه کافی انجام نشده است. اکنون فقیرترین بخش‌های کشور در سواحل جنوبی کشور ما قرار دارد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با طرح این پرسش که چرا ما نتوانسته‌ایم در توسعه سیستم‌های پیچیده آن‌طور که می‌خواستیم اقدام کنیم گفت: غلبه احساس بر عقلانیت، عجله زیاد برای تامین نیاز و ناتوانی در انطباق وضع موجود با وضع مطلوب دلایل این موضوع است.

دهقان همچنین تصریح کرد: ما تا ظرفیت پذیرش فناوری را در خود ایجاد نکنیم، دریافت هر فناوری برای ما ناقص خواهد بود. کپی سازی یا مهندسی معکوس بومی سازی نیست، بلکه بومی‌سازی به معنای ایجاد زیرساخت و بلوغ کافی برای استفاده از تجهیزات است.

 

دهقان خاطر نشان کرد: وجود عزم برای اجرای پروژه‌ها، طراحی اهداف روشن و قابل سنجش و همچنین توجه به الزامات هر پروژه می‌تواند ما را در دستیابی به اهداف کمک کند. جمع کردن همه فناوری‌های لازم در یک سیستم را باید بیاموزیم. ما باید قادر به شناسایی درست نیاز، ترسیم اهداف روشن، تمرکز منابع بر اهداف و اعمال مدیریت بر سیستم باشیم تا به اهداف خود دست پیدا کنیم.

وزیر دفاع همچنین در حاشیه این برنامه گفت: ما برای بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و استفاده از پیشرانه‌ها به‌خصوص استفاده از انرژی هسته‌ای برنامه داریم تا هم توانایی‌های خود را ارتقاء دهیم و هم به مسائل زیست محیطی توجه کرده و از محیط زیست مراقبت کنیم.

کلید واژه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

نظرات حاوی متن تبلیغاتی، متن فارسی با حروف لاتین (فینگلیش)، توهین و الفاظ ناشایست، نمایش داده نخواهد شد.
سوال ریاضی را حل کنید. مثلاْ ۱+۳ می‌شود: ۴