شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | Saturday 24 March 2018

علوی نژاد

سهم استان بوشهر از صندوق توسعه ملی

بارون جنوب؛عباس علوی نژاد: صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۸۹و در قالب برنامه پنجم توسعه کشور تأسیس شد.

هدف صندوق تبدیل بخشی از عواید فروش نفت، گاز و میعانات گازی به ثروت ماندگار و مولد است که سهم آن دربودجه سال ۹۷ به ۳۲درصد می رسد.
 
طبق قانون برداشت از صندوق برای موارد مهم وضروری به تصویب مجلس واجازه مقام معظم رهبری نیاز دارد.
 
در لایحه بودجه سال ۹۷مجوز برداشت ۴میلیارد دلار صادر شده که ۲/۵میلیارد برای تقویت بنیه دفاعی، ۳۵۰میلیون دلار برای استان سیستان و بلوچستان،۲۵۰میلیون دلار برای آبیاری تحت فشار ۲۰۰میلیون دلار برای آبخیزداری،۲۰۰میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها، ۱۵۰میلیون دلار برای صداوسیما،۱۵۰میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها، ۱۰۰میلیون دلار برای بازسازی مناطق زلزله زده، ۱۰۰میلیون دلار برای بهداشت (واکسن سینه پهلو و عفونت کودکان) اختصاص یافته است.
 
از طرفی استان بوشهر در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی شاخص ترین استان کشوراست. ۳۰درصد ذخایرنفت، ۷۰درصد فلات قاره، ۶۰درصد ذخایر گاز ،۷۰درصد تولید گاز و ۹۵درصد صادرات نفت کشور از استان بوشهر انجام می شود. ظرفیت پارس جنوبی بنا به اظهار مدیرعامل مجتمع گازی پارس جنوبی روزانه به ۲۷۲میلیون دلار می رسد. تولیدات پارس جنوبی معادل بیش از ۲میلیون بشکه صادرات نفت است.
 
با این توصیف پیشنهاد می شود تا فرصت هست پیگیری شود و سهمی از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های زیربنایی مثل راه آهن، تأمین آب شرب شهرهای استان، ایجاد زیرساخت های منطقه آزاد، تقویت آموزش در سطوح مختلف، بهبود بهداشت و درمان استان و توسعه امکانات ورزشی و گردشگری در استان بوشهر اختصاص یابد.
انجام این مهم از مسؤولیت اجتماعی دولت و وزارت نفت در استان بوشهر است که امیدواریم مورد عنایت بیشتر قرار گیرد.
 
اگرچه با گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ که رییس دیوان محاسبات کشور به مجلس که بر اساس آن فقط بیست درصد از احکام قانون بودجه سال ۹۵ اجرا شده و ۱۶۰۰۰میلیارد تخلف وزارت نفت و۳۷۰میلیارد تومان هم تخلف پالایش و پخش است و کسری تراز عملیاتی ۶۳هزار میلیارد تومانی دولت و ۱۵۰۰میلیارد تومان زیان شرکت های دولتی، صحت داشته باشد، می شود به بحران جدی در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور تعبیر کرد که مجلس و دولت باید برای اصلاح آن چاره اندیشی کنند. البته آن گزارش توسط وزیرنفت و سخنگوی دولت پذیرفته نشد امااگر صحت داشته باشد از اصلاح این امور هم می توانند خیلی از موارد مشابه خواسته بالا برای استان های مرزی مثل بوشهر را عملی سازند.

افزودن دیدگاه جدید

نظرات حاوی متن تبلیغاتی، متن فارسی با حروف لاتین (فینگلیش)، توهین و الفاظ ناشایست، نمایش داده نخواهد شد.
سوال ریاضی را حل کنید. مثلاْ ۱+۳ می‌شود: ۴