شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | Saturday 24 March 2018

کریم جعفری:

انتخابات دوازدهم

 
بارون جنوب؛این روزها انتخابات محور اذهان عمومی قرار گرفته است، انتخاباتی که مانند همه انتخابات ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران از اهمیت خود را دارد. با این حال، آنچه که انتخابات پیش‌رو را از اهمیت به‌سزایی برخوردار است عزم جزم اصولگرایان برای فتح دوباره قوه مجریه برای یک‌دست کردن ساختار قدرتی است که در جمهوری اسلامی ایران همیشه کثرت‌گرایی اساس آن قرار داشته است.
 
با این حال، به‌نظر می‌رسد تا روز ۲۲ فروردین ماه زمان زیادی نمانده باشد که ببینیم دست چه کسانی پر، دست چه کسانی خالی است. اصولگرایان به سمت ذخیره‌ای می‌رود که شانس زیادی داشته باشد، می‌دانند که اگر سال ۹۶ را هم مانند سال ۹۴ ببازند، دیگر در عرصه سیاسی کشور مجالی برای عرض اندام نخواهند داشت. آنها بدون شک با یک نامزد واحد خواهند آمد، اما اینکه این نامزد واحد چه کسی باشد، هنوز هم اختلاف نظر است، هر چند همه شواهد حکایت از آن دارد که حجت‌الاسلام رئیسی این روزها از شانس بیشتری برخوردار است.
با این اوصاف، در عرصه انتخابات علاوه بر دو گزاره اصولگرا و اصلاح‌طلب باید مراقب کسانی بود که ماموریت دارند انتخابات مردم را خراب کنند. این‌ها همان بازماندگان دولت نهم و دهم هستند که همین اصولگرایان از رئیسش بتی ساخته و تا هاله نور برایش پیش رفتند. متاسفانه حافظه تاریخی ایرانی‌ها سخت یاری می‌کند، ولی باید یادآوری کرد که در صورتی که تیم مهرورز دوباره بخواهد به هر شکل ممکن وارد میدان شود، نه تنها تبعات فراوانی برای کشور خواهد داشت، بلکه در حوزه‌های دیگر هم خطرآفرین خواهد بود.
 
مانند همه انتخابات دیگر در تاریخ جمهوری اسلامی، لزوم هوشیاری و رای دادن به گزینه اصلح مدنظر است، اصلح را هم مردم خودشان تشخیص می‌دهند و کسی هم نیازی به توصیه به آنها ندارد که چه کسی بهتر است. معمولا انتخاب مردم، انتخاب عجیبی است و صندوق‌های رای واقعا در کشور ما معجزه می‌کنند و هیچ‌کس نباید خود را پیروز یک رقابت بداند. صداقت، شفافیت و صراحت، شجاعت در بیان و قدرت دفاع از مردم به وسیله هر کسی که می‌خواهد خود را در ترازوی نقد مردم بگذارد، در سرنوشت انتخابات اهمیت فراوان دارد.
آنچه برای رسانه‌ها هم مهم است، فارغ از حمایت از فردی که به‌لحاظ فکری به آنها نزدیک‌تر است، عدم تخریب حریف مقابل باشد تا آنچه در جریان قرار می‌گیرد، انتخاب خود بوده و به این ترتیب روند دمکراسی و احترام به یکدیگر در راس امور قرار بگیرد. البته رسانه‌هایی که خود را به جریان اصولگرا منتسب می‌کنند این اخلاق را نداشته، نه تنها این روزها از کاندیدای احتمالی خود حمایت قاطعی می‌کنند، بلکه مانند چهار سال گذشته روند تخریب دولت روحانی را هم تشدید کرده و سم‌پاشی‌های بسیار خطرناکی می‌کنند.
 
بامداد جنوب مواضع روشنی در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد و در انتخابات شوراها نیز به‌زودی رویکرد خود را اعلام خواهیم کرد. معرفی اصلح به مردم و انتقال دیدگاه‌ها و نظریات مردم به‌گونه‌ای که همه را بشناسند، می‌تواند زمینه‌ای مناسب جهت افزایش آگاهی‌های عمومی باشد. هر کسی که در این عرصه پیروز شود، وظیفه بسیار مهمی دارد و آن هم رساندن کشور به مرزهای حقیقی و واقعی توسعه، مبارزه با فساد در همه اشکال آن، ایجاد اشتغال در همه ابعاد و ارتقای جایگاه شهروندی ایرانی‌ها در سطح جهانی است. 
کریم جعفری

کلید واژه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

نظرات حاوی متن تبلیغاتی، متن فارسی با حروف لاتین (فینگلیش)، توهین و الفاظ ناشایست، نمایش داده نخواهد شد.
سوال ریاضی را حل کنید. مثلاْ ۱+۳ می‌شود: ۴